Ribonlar, termal transfer baskı yönteminde kullanılan gereçlerden biridir. Rulo halinde şerit filmlerdir. Üç katmandan oluşurlar. Orta katmanda bir film tabakası, ön yüzde ısıyla sıvılaşan mürekkep ve diğer yüzde koruyucu bir tabaka vardır. Wax Ribon, Wax Resin Ribon ve Resin Ribon olarak üç çeşidi vardır.


25 x 150 m Hotfoil Ribon

1.96 USD

25 x 300 metre B110A Ribon

3.48 USD

25 x 300 metre TR110A Ribon

4.89 USD

30 x 150 m Hotfoil Ribon

2.35 USD

30 x 300 metre B110A Ribon

4.18 USD

30 x 300 metre TR110A Ribon

5.87 USD

35 x 150 m Hotfoil Ribon

2.74 USD

35 x 300 metre B110A Ribon

4.87 USD

Wax Ribonlar


Wax ribonlar, diğer ribonlar arasından en uygun maliyetli ribon çeşididir. Sıklıkla kağıt bazlı etiketlere baskı alınırken kullanırlar fakat plastik bazlı etiketler dışında kalan tüm etiketlerin baskılarını wax ribonlar ile alabilmemiz mümkündür. Çabuk erimelerinden ötürü düşük ısıda baskıda kullanılırlar ve alkol gibi dış etkenlere dayanıklılık seviyeleri düşüktür dolayısıyla uzun ömürlü baskı elde etmek zordur.

Wax Resin Ribonlar


Wax Resin ribonlar wax ile resin ribonların kalite olarak arasındadır. Wax resin ribonların çok yönlü bir ribon çeşidi olduğunu söyleyebiliriz. Vellum, kuşe, kağıt ve bazı sentetikler gibi birçok materyal üzerinde Flat (düz) kafa yazıcılarda baskı alır. Standart etiket baskılarının yanısıra güçlü mekanik baskılar içinde özellikleri bulunur. Sentetik malzemelerde dış etkenlere karşı dayanıklı baskılar alabilirsiniz. Ayrıca alkol testlerinde de çıkarlar. Endüstriyel barkod yazıcılarda kullanılıp baskı alınırlar.

Resin Ribonlar


Resin ribonlar genellikle sentetik etiketlerin baskılarında kullanılır. Ribonlar arasında en dayanıklı olan ribon çeşididir bu sebeple ekonomik maliyeti diğer ribonlara oranla daha fazladır. Aşınmaya, kimyasallara ve yüksek ısıya maruz kalacak etiketlerin baskısında kullanılır. Tekstil baskılarında en ağır yıkamalara da dayanıklı ribon olan resin ribon alkol testinde de çıkmamaktadır. Resin ribonla polyester, polimid ,polipropilen ve polietilen etiketlere baskı yapmak mümkündür. Reçine oranı diğer türlere kıyasla en yüksek seviyededir. Silvermat, whitemat, Glosswhite, Japon Akmaz ve PP etiket çeşitlerinde resin ribon ile sorunsuz net baskılar alınır.

Tekstil Ribonları


Tekstil sektöründe özel isimler alarak kullanılan ribon çeşitlerindendir. Sektörde kullanılan yıkama talimatları, ürün etiketleri gibi materyallerin baskısında tekstil ribonlar kullanılır. Sektöre özel uyarlanan tekstil ribonlarıyla alınan baskılar güçlü ve kalıcı olurlar. Güçlü baskıların kullanım ömrü 5-6 ay arası dış etkenlere göre farklılık gösterebilir.

Kodlama Ribonları


Sektöründe Hotfail Ribon yada Tarih Ribon olarak ta bilinen kodlama ribonlar, adından da anlaşıldığı üzere tarih gibi koda dayalı olan yazılı işlemlerin baskısında kullanılırlar. Gıda sektöründe ambalajların üzerine yazılan son kullanma veya üretim tarihleri gibi yazı baskılarını kodlama ribonlar ile alırız.

Ribonlar, termal transfer baskı yönteminde kullanılan gereçlerden biridir. Rulo halinde şerit filmlerdir. Üç katmandan oluşurlar. Orta katmanda bir film tabakası, ön yüzde ısıyla sıvılaşan mürekkep ve diğer yüzde koruyucu bir tabaka vardır. Wax Ribon, Wax Resin Ribon ve Resin Ribon olarak üç çeşidi vardır.

 Bixolon
argox
zebra
toshiba
honeywell
Datalogic
tscsmc
godex
newland
Aruba
Cisco